zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
RSS
SmodCMS

Aktualności

Pokaż aktualności z roku:

Hala sportowa po gruntownej renowacji

07.12.2018

5 listopada 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość otwarcia hali sportowej po gruntownej renowacji połączona ze ślubowaniem klas pierwszych. Na ten moment czekali przede wszystkim uczniowie szkoły, ale też nauczyciele i rodzice.

red: E.Ossowska

Co słychać po wakcjach

25.09.2018

Wakacje za nami. W szkole wiele zmian. Hala sportowa przechodzi gruntowny remont. Są już nowe łazienki i ubikacje. Ukonczone zostały też prace na korytarzu przed salą sportową. Na hali będzie nowy parkiet, nowe okna i ogrzewanie. Grono pedagogiczne powiększyło się. Języka angielskiego uczyć będzie p. I. Święcicka a historii i wiedzy p. E. Ossowska. Zmiany szykują się również w Samorządzie Uczniowskim i kilku Trójkach Klasowych. U progu nowego roku szkolnego życzymy Wam wiele sukcesów i radości.

Wspomnień czar - IIIb

28.08.2018

Rok szkolny 2017/2018 to szczególny rok dla naszej klasy, dlatego, iż jest to czas rozstania po trzech latach wspólnej nauki i zabawy… Klasa trzecia od września przyszłego roku wkroczy w nowy etap edukacyjny. Ale teraz przywołajmy wspomnień czar! Dużo się u nas działo w minionym roku. A mianowicie…

red: J. Boryczewska

Sukces Karola Wilkowskiego

28.08.2018

Uczeń klasy IIIb edukacji wczesnoszkolnej został laureatem w gminnym konkursie na „Imię dla nowego wozu strażackiego” w Kęsowie. Karol zaproponował nazwę „Florek” i okazała się ona zwycięskim określeniem. Nagroda została uroczyście wręczona „młodemu strażakowi” na apelu szkolnym przez Komendanta OSP w Kęsowie. Po apelu na Karola czekała jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie przejażdżka „Florkiem”. Klasa III b mogła wraz ze zwycięzcą obejrzeć wnętrze samochodu. Samochód zrobił ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach! Serdecznie gratulacje dla zwycięzcy!

Wychowawca: J. Boryczewska

Dzień Profilaktyki

28.05.2018

16 maja br. odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne zorganizowane przez firmę "Dialog" - Centrum Edukacji i Profilaktyki z Krakowa. Uczniowie klasy 5 uczestniczyli w warsztatach pt. "Wulgaryzmy- nie tylko pięścią stosujesz przemoc". Klasy 6 wybrały temat "Konfilkt jako- problemu okresu młodzieńczego". Uczniowie klas VII, II, i III gimnazjum uczestniczyli w warsztatach pt. "Depresja i zachowania autoagresywne". Następnie przyszedł czas na wsparcie rodziców, którzy poznali techniki aktywnych metod nauki i dowiedzieli się jak motywować swoje dzieci do wysiłku intelektualnego. Mamy nadzieję, że umiejętności, wiedza poruszana podczas warsztatów zostanie długo w pamięci i przerodzi się w praktykę.

Góry Świętokrzyskie

18.05.2018

 W dniach od 14 do 18 maja uczniowie klas gimnazjalnych oraz klasy siódmej szkoły podstawowej zagościli na terenach Gór Świętokrzyskich. W pierwszy dzień wycieczki młodzież zakwaterowała się w szkolnym schronisku młodzieżowym w Chęcinach, a później wybrała się na tutejszą atrakcję tej miejscowości, czyli do Zamku Królewskiego. 

Głównym celem kolejnego dnia stały się Kielce. Miasto śmiało może pochwalić się zachwycającymi widokami, m.in. Kadzielni, góry, którą uczniowie również zwiedzali. Następnie udali się na pieszą wycieczkę po najciekawszych miejscach w stolicy woj. świętokrzyskiego. Wśród nich znalazł się Pałac Biskupów Krakowskich, ulica Sienkiewicza czy także kielecki rynek. Po tej części dnia nadszedł czas na odrobinę zabawy w Energetycznym Centrum Nauki, gdzie młodzież miała okazję wziąć udział w interaktywnej wystawie oraz warsztatach z programowania. 
Trzeci dzień podróży poświęcono na zwiedzanie Muzeum Krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tym miejscu wycieczkowicze poznali zachowane kopalnie krzemienia z czasów neolitu. Potem udali się na basen.
Czwartek można nazwać najbardziej wyczerpującym dniem. Podczas deszczowego dnia młodzież wspięła się na najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich – Łysicę oraz nieco niższą górę Święty Krzyż, zwaną Łysą Górą lub Łysicem. Na niej postawiono klasztor, w którym znajdują się relikwie krzyża, na którym umarł Chrystus. 
W ostatni dzień wycieczki, po wyjeździe z Chęcin, uczniowie poznali słynny dąb Bartek i odwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza mieszczące się w dawnym dworku pisarza w Oglęborku.

Wycieczka - kierunek Tatry

11.05.2018

 8 maja uczniowie klas szóstych wyjechali na wycieczkę, której głównym celem była stolica polskich Tatr - Zakopane. Zanim jednak dotarli do miejsca zakwaterowania, zwiedzili najbardziej znane zabytki Krakowa. Zamek na Wawelu, Stary Rynek i urokliwe Sukiennice wywarły na wszystkich duże wrażenie. Długa podróż zakończyła się w najwyżej położonej w Polsce miejscowości, Zębie, znanej również z tego, że mieszka tam nasz złoty multimedalista olimpijski - Kamil Stoch. 

Następnego poranka, pełni niepokoju o pogodę, udali się do Doliny Kościeliskiej, której urok zachwycił bez wyjątku każdego. Drugą część środy uczestnicy przeznaczyli na zakupy na słynnych Krupówkach.
Głównym celem trzeciego dnia pobytu w Tatrach była wędrówka nad przepiękne górskie jezioro, Morskie Oko. Zauroczeni kolejnymi widokami wrócili do Zębu i przygotowali się do wyjazdu.
Trasa powrotna to nie tylko jazda pełnym śpiewów autobusem, ale też przejazd przez Ojcowski Park Narodowy i bliskie spotkanie z Maczugą Herkulesa oraz zamkiem na Pieskowej Górze. 
red M.G

Witaj majowa jutrzenko

03.05.2018

O maju można powiedzieć wiele. To czas słońca, odpoczynku po egzaminach gimnazjalnych, ostatnie chwile wysiłku przed końcem roku szkolnego i ...zapach zbliżających się wielkimi krokami wakacji.

Dla wszystkich jednak Polaków jest też wyjątkowy z innego powodu. 1 maja obchodzimy Święto Pracy, 2 maja Święto Flagi, zaś 3 maja Święto Konstytucji. Każdą datę warto uświęcić, uświetnić, a przede wszystkim zapamiętać. W tym czasie w sposób szczególny i uroczysty prezentujemy patriotyczną postawę, w naszej szkole w piątek 30 kwietnia krótkim apelem oddaliśmy cześć tym ważnym wydarzeniom.

Na co dzień natomiast pamiętamy o ojczyźnie ucząc się, szanując nasz wyjątkowy polski język, zachowując optymizm, planując dalszą drogę rozwoju, zbierając po sobie papierki, dbając o szkolne ławy, nawiązując przyjaźnie i niosąc tradycje rodzinne, regionalne i narodowe w sercu i poczynaniach.

Jak widać, majowe święta można chołubić na różne sposoby, nie tylko przez 3 dni w roku, ale rownież przez cały czas.

Na podsumowanie majowych rozważań proponuję piosenkę o polskich barwach ojczystych.

red. BG

Przedsiębiorczość jest OK

19.04.2018

   W czwartek 18 kwietnia, kiedy III klasy gimnazjum zmagały się z testami z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych, 7 klasa walczyła z resztkami powalonego lasu. Zwrot należy potraktować dosłownie, ponieważ mocowali się z gałęziówką, pniami i...własnymi słabościami.

red.B.G.

Egzamin próbny klasy 7

18.04.2018

        13 maja klasa 7 pisała Próbny Egzamin Ósmoklasisty. Tego dnia gościlismy w Wiejskim Domu Kultury w Kęsowie. Pani Dorota Karnowska wraz pracownikami i panią Iwoną Chrobotek profesjonalnie przygotowała salę egzaminacyjną: były dla każdego stoliki, numerki, losowanie miejsc i woda.

Uczniowie też nie zawiedli, stawili się w stuprocentowym zespole w galowych strojach. Aż miło było popatrzeć. Na ich twarzach malował się niepokój i stres, mimo że miała być to tylko próba sił z nieznaną dotąd formułą testu i nowym typem zadań.

Na test z języka polskiego trzeba przeznaczyć 120 minut. Okazało się, że wszyscy z piszących wykorzystali czas do końca i nikomu go nie zabrakło.

Czego dowiedzieli się uczniowie o swoich umiejętnościach?

Muszą jeszcze sporo popracować nad gramatyką, precyzyjnym formułowaniem odpowiedzi zawierających stanowisko i uzasadnienie, nad krótkimi formami wypowiedzi pisemnej, np. nad ogłoszeniem, nad interpretacją grafiki i świetną znajomościa treści lektur oraz uważnym czytaniem poleceń.

Wśród form dłuższej wypowiedzi mieli do wyboru rozprawkę - tę wybrało tylko kilkoro uczniów i sprawili się w niej bardzo dobrze; pozostali wybrali opowiadanie twórcze. Niestety, okazuje się, że jest ono niezwykle trudne, ponieważ trzeba wykazać się bardzo dobrą znajomością treści lektury, kreatywnością i wysokimi kompetencjami kulturalno - literackimi i językowymi.

Targi Edukacji Pracy i Kariery

10.04.2018

        6 kwietnia III klasy gimnazjum wybrały się na Targi edukacji, pracy i kariery - tym razem do Chojnic. Na początku spotkania głos zabrali przedstawiciele organów prowadzących oraz doradcy zawodowi, którzy przekazali wiele cennych uwag i wskazówek dotyczących wyboru ścieżki kariery. Następnie uczniowie gimnazjum zastali zaproszeni do wizytowania stanowisk szkół ponadgimnazjalnych. Mogli sprawdzić ofertę placówek, zadać pytania, przeprowadzić doświadczenia, a nawet poddać się zabiegom fryzjerskim.

Dla wszystkich zainteresowanych przyszłych absolwentów gimnazjum zamieszczony jest link do strony Sieć Wsparcia Doradztwa Zawodowego w Chojnicach. Znajdziecie tu m.in. katalog zawodów, trendy na rynku pracy, proponowane ścieżki kariery. Ponadto przypominam, że w powiecie chojnickim obowiązuje elektroniczny system rekrutacji, do którego loguje się ze strony wybranej szkoły. Koniecznie - również w powiecie tucholskim - trzeba dokonać zaznaczenia szkoły drugiego wyboru.

www.swdz-chojnice.pl/.

red. B.G.

Nie zmarnuj swojego życia - Rymcerze

29.03.2018

22 marca br. odbyło się w naszej szkole spotkanie młodzieży z klas V, VI, VII, II- III gim. z raperami Bęsiem i DJ Yonasem. Program pod nazwą "Nie zmarnuj swojego życia" był formą profilaktycznego miniwykładu przeplatanego hip- hopową twórczością prelegentów. Raperzy dzielili się swoim doświadczeniem życiowym oraz walką z nałogami. Bardzo pozytywnym akcentem była owocna integracja Bęsią i DJ Yonasa z uczniami, którzy najgoręcej przyjęli konkurs freestylowy. Mam nadzieję, że forma przekazu zastosowana przez naszych gości przyczyni się do trwałego zakorzenienia niesionych przez nich wartości w młodych umysłach naszych wychowanków.

Pedagog szkolny

Dzień Patrona i Dzień Wiosny

26.03.2018

  19 marca jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona i Pierwszy Dzień Wiosny. Po odbytej Mszy Świętej wyruszyliśmy na halę sportową na uroczystą część obchodów szkolnego święta, w której nasze koleżanki i nasi koledzy zaprezentowali krótki program artystyczny.

Mini Olimpiada Sportowa

14.03.2018

W poniedziałek 12 marca 2018r w naszej szkole została przeprowadzona Mini Olimpiada Sportowa. Impreza była prowadzona przez panią Elżbietę Dereszyńską, a uczestniczyli w niej uczniowie klas I-III. W jury podliczającym wyniki zasiedli p. dyrektor Andrzej Stopa, p. dyrektor Andrzej Kaszyński oraz p. Mirosław Bałazy. Mali zawodnicy walczyli drużynowo w następujących konkurencjach:

  1. Bieg slalomem między pachołkami.
  2. Przewlekanie szarfy.
  3. Toczenie piłeczki tenisowej kijem do unihokeja.
  4. „Bieg kelnera” – wyścigi z piłeczką na talerzyku.
  5. „Pracowite mrówki” - toczenie piłki głową na czworakach.
  6. Bieg z woreczkiem na głowie.
  7. Tor przeszkód.
  8. „Sadzenie i zbieranie ziemniaków”.
  9. „Kulawy lisek” – bieg z gazetą między kolanami.
  10. „Boso przed siebie” – bieg do pachołka i zdjęcie butów.

Rywalizacja była niezwykle zacięta i widowiskowa. Emocje udzielały się zarówno uczniom jak i wychowawcom klas. Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji zawodnicy oddali się zabawie przy dźwiękach muzyki, a jury podliczyło zebrane punkty. Zdecydowanym zwycięzcą Mini Olimpiady Sportowej AD 2018 została drużyna klasy IIIa, której wychowawcą jest p. Hanna Bałazy. Drugie miejsce zajęła klasa IIIb p.Justyny Boryczewskiej, a trzecie – Ia p. Aliny Sankowskiej-Kensik. Tuż za podium znalazła się ekipa klasy II p. Delfiny Świeczkowskiej, a piąte miejsce zajęła – klasa Ib p. Elżbiety Dereszyńskiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy oraz słodycze. Mali sportowcy już nie mogą się doczekać kolejnej Mini Olimpiady w przyszłym roku.

Targi Pracy i Edukacji w Tucholi

10.03.2018

2 marca 2018 roku III klasy gimnazjum naszej szkoły wzięły udział w Powiatowych Targach Pracy i Edukacji. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych: liceum, techników oraz szkół branżowych I stopnia całego powiatu. Trzecioklasiści jako przyszli kandydaci z atencją przyglądali się stoiskom promującym szkoły, rozmawiali z uczniami, którzy już kształcą się w tych placówkach, kosztowali przysmaki przygotowane na tę okazję przez przyszłych specjalistów branży gastronomicznej, handlowej i hotelarskiej, podziwiali, efekty działań robotyków i ogrzewali dłonie o pióra ptaków - pupili z Technikum Leśnego.

Co jeszce działo się na targach? O tym w filmie Starostwa Powiatowego w Tucholi.

red.B.G.